اخبار, اطلاعات جامع ترکیه, راهنمای ترکیه, کاریابی در ترکیه, مقالات

اقامت ترکیه از طریق کار: چگونه ویزای کاری ترکیه بگیریم؟

به مجوزی که دریافت آن برای تمامی افراد که قصد راه اندازی کسب و کار و استخدام در کشور ترکیه را دارند، ضروری می باشد مجوز کاری ترکیه گفته می شود. یکی از شرایط لازم جهت اخذ اقامت کاری ترکیه دریافت مجوز کار در این کشور می باشد. اما آیا می دانید شرایط و مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق کار، چه مواردی هستند؟
 

چرا ایرانیان علاقه مند مهاجرت کاری به ترکیه هستند؟

چگونه می توانیم اقامت ترکیه را از طریق گرفتن کار بگیریم

یکی از نکات لازم به ذکر در رابطه با اقتصاد کشور ترکیه موفقیت این کشور در اخذ رتبه هجدهم در جهان می باشد. این کشور برای بسیاری از سرمایه گذاری ها و کسب و کارها نرخ رشد اقتصادی نسبتا پایداری داشته است و همچنین در بین کشورهای آسیایی و اروپایی به عنوان منبع جذاب برای رشد و سرمایه گذاری شناخته شده است. از این رو تقاضا برای اخذ اقامت کاری در این کشور به طور روزافزون در حال افزایش می باشد.علاوه بر این موضوع پیدا کردن شغل و کسب درآمد نه تنها برای افرادی که مهاجرت به ترکیه را انتخاب کرده اند، بلکه برای جابجایی در حتی شهر های داخلی اهمیت زیادی دارد.

شاید بتوان گفت مهاجرت به ترکیه با دریافت اقامت کاری، از سایر راه های دریافت اقامت مانند دریافت اقامت تحصیلی در ترکیه یا دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج، راحت تر باشد به دلیل اینکه شما حداقل از منبع درآمد خود اطمینان داشته و نگرانی بابت تامین مخارج زندگی نیستید.

انواع ویزای کار ترکیه

انواع ویزای کسب و کار در ترکیه وجود دارد که با دریافت آن ها می توانید نسبت به اخذ اقامت ترکیه از طریق کار  اقدام نمایید. در ادامه با انواع مختلف ویزای کار ترکیه بیشتر آشنا خواهیم شد.

ویزای کار یک ساله موقت

این ویزا مختص افرادی می باشد که برای ورود به بازار کار ترکیه به تازگی اقدام نموده اند. برای اخذ ویزای کاری به دریافت پیشنهاد کاری از سمت یک کارفرما خواهید داشت تا از طریق شغل مورد نظر بتوان مجوز و ویزای کار دریافت کرد.

ویزای کاری دائم

دریافت ویزای ترکیه

پس از گذشت 8 سال می توان ویزای کار موقت را به ویزای کار دائم و اخذ اقامت کاری ترکیه تبدیل کرد. در این مدت باید حدود 6 سال این کشور را ترک نکرده باشید.

ویزای کار مستقل

پس از کسب 5 سال سابقه کاری و زندگی در کشور ترکیه می توان برای افتتاح بخش جدید همچون مغازه یا کارگاه در زمینه کاری خود در این کشور اقدام کرد و ویزای کار مستقل دریافت نمود.

ویزای کار فیروزه ای

برای دریافت این ویزا جهت اقامت کاری ترکیه به شرایط ویژه نیاز خواهید داشت. افراد با اجازه کار دائم، تحصیلات بالا، کارآفرینی و سابقه کاری درخشان قادر به دریافت این ویزای کاری هستند. ابتدا این ویزا به صورت سه ساله صادر شده و سپس به صورت دائم صادر خواهد شد.

ویزای کار ویژه

کارشناسان خبره و افراد با تحصیلات بالا قادر به دریافت این ویزای کاری ترکیه و در نهایت اقامت ترکیه هستند. افراد دارای اجداد ترک، شهروند اتحادیه اروپا و افراد ازدواج کرده با شهروندان ترک موفق به دریافت این ویزای کاری خواهند شد.

ویزای کار موقت ویژه

هنرمندان و ورزشکاران که به منظور اجرای پروژه به ترکیه بیایند و قصد کار کردن در این کشور را داشته باشند این ویزای کاری را دریافت خواهند کرد.

کسب اقامت کاری ترکیه برای چه افرادی امکان پذیر است؟

ویزای کار موقت در ترکیه

به طور کلی کسب اقامت کاری ترکیه برای افراد زیر امکان پذیر می باشد:

 • افرادی که از یکی از شرکت های ترکیه ای پیشنهاد همکاری دریافت نمایند.
 • اتباع خارجی دارای کارت اقامت معتبر، افرادی که دارای اقامت توریستی ترکیه، ویزای درمان پزشکی یا فعالیت های ورزشی را دارند. در صورتی که هیچ یک از این شرایط را ندارید بهترین روش به منظور اخذ اقامت کاری ترکیه دریافت اقامت توریستی ترکیه و سپس دریافت مجوز کار است.

شرایط لازم برای مهاجرت کاری به ترکیه

شرایط مهاجرت کاری به ترکیه

جذب نیروی کار در بازار کار ترکیه بسیار بالا بوده و از تمام فرصت های استخدام نیرو در بخش صنعت، کشاورزی و کسب و کار های تهیه غذا و همنین اشتغال در کسب و کار های محلی مانند آرایشگری، استفاده می کند. همانگونه که پیش تر عرض شده، نرخ بیکاری ترکیه کمتر از 13 درصد بوده و درامد متوسط ماهانه 4 تا 5 هزار لیر می باشد که برای شروع کسب و کار در مشاغل ساده و عادی نیز، قابل قبول است. برای مهاجرت کاری به ترکیه دو مورد اصلی که نیاز دارید؛ مجوز کار و ویزا می باشد. می توانید از طریق اخذ اقامت کاری ترکیه، به ترکیه مهاجرت و با چند سال تمدید اقامت؛ شهروندی ترکیه را نیز دریافت نمایید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت کاری و شروع کسب و کار در ترکیه شامل اخذ مجوز کار و ویزای کاری در ترکیه می باشد. اگر کارفرمایی را می شناسید؛ می توانید با تایید شما توسط کارفرما در وزارت کار ترکیه؛ مراحل انجام و کسب ویزا و مجوز کار را کوتاه کنید، در غیر این صورت باید از سفارت ترکیه اقدام به انجام آن کنید. می توانید برای کسب اطلاعات کامل در رابطه با اقامت کاری، ویزای کاری و کسب مجوز کار در ترکیه از مقاله اخذ اقامت کاری ترکیه استفاده نمایید.

مزایای اخذ اقامت ترکیه از طریق کار

به طور کلی کارد در ترکیه؛ دارای مزایای اقامتی قابل توجه زیر می باشد:

 • از طریق دریافت اقامت کاری ترکیه می توان اقامت بلند مدت این کشور را نیز دریافت کرد. در صورتی که از کار و زندگی شما در این کشور بدون وقفه 8 سال بگذرد می توانید اقامت بلندمدت این کشور را دریافت نمایید.
 • همچنین شما می توانید به منظور اخذ شهروندی این کشور درخواست خود را ارائه دهید و در صورتی که مسئولین با آن موافقت کنند پس از 4 سال کار رسمی در این کشور امکان دریافت پاسپورت ترکیه برای شما وجود دارد.
 • امکان استفاده از بیمه درمانی ترکیه که تمام هزینه های درمانی را پرداخت کند نیز برای شما وجود خواهد داشت.
 • با کار در این کشور موفق به کسب سابقه کاری بین المللی خواهید شد و امکان استفاده از آن برای مهاجرت به دیگر کشورها برای شما وجود خواهد داشت.

مزایای مهاجرت کاری به ترکیه

مزایای مهاجرت به ترکیه از طریق کار

این که 90 درصد افرادی که می خواند از طریق کار از کشور خارج شوند، ترکیه را هدف اقامت خود قرار می دهند؛ ناشی از چند دلیل منطقی است که در ادامه آن ها را لیست کرده ایم.

همسایکی و موقعیت عالی ترکیه 

از دلایل انتخاب ترکیه جهت مهاجرت کاری همسایگی ترکیه با ایران است. ترکیه نقطه اتصال دو قاره آسیا و اروپا، در نیمکره شمالی است. موقعیت ترکیه نسبت به آسیا در سمت غربی آن و جنوب شرقی اروپا می باشد. ترکیه در شمال غربی ایران قرار داشته و فاصله استانبول تا تهران به صورت مسیر زمینی 2457 کیلومتر و در مدت یک روزو نیم می توانید به آنجا برسید. فاصله هوایی تهران تا استانبول ترکیه، حدود 3 ساعت مسیر می باشد. در نتیجه موقعیت جغرافیایی و فاصله زمانی ایران و ترکیه بسیار مناسب می باشد و می توانید در کمترین زمان بین ایران و ترکیه تردد کنید. 

فرهنگ نزدیک مردم ترکیه با ایران

ترکیه نیز جمعیت قابل ملاحظه ای مسلمان دارد و به لحاظ فرهنگ معاشرت و عادات تغذیه و مشاغل اجتماعی نیز تشابه زیادی با ایران دارد. در نتیجه با این تفاصیر مهاجرت کاری به ترکیه برای ایرانی ها، امری منطقی و عقلایی به نظر می رسد و نسبت به بیشتر کشور های دیگر، کمتر حس غربت و تنهایی هنگام کار و زندگی، به شما دست خواهد داد. البته در ترکیه ایرانی های زیادی مشغول هستند و در آنجا اقامت دارند و قطعا در طول مدت کوتاهی چه در محیط کاری و چه در محیط اجتماعی با هم وطنان خود آشنا خواهید شد.

اقتصاد رو به رشد ترکیه

همانگونه که عرض کردیم؛ ترکیه مرز بین اروپا و آسیا است و همین امر باعث رونق تجاری و اقتصادی ترکیه خواهد شد. از سوی دیگر ترکیه به یکی از قطب های گردشگری ایران نیز تبدیل شده و همچنان در حال رشد می باشد! توریست ها و جهان گردان زیادی برای سپری کردن ایام تعطیلات خود به ترکیه مسافرت می کنند و این نیز بر رونق اقتصادی کشور ترکیه و همچنین بر رونق کسب و کار و مساعد کردن شرایط ترکیه برای مهاجرت کاری، تاثیر فوق العاده ای می گذارد.

آب و هوای مساعد ترکیه

آب و هوای ترکیه شاید به اندازه ی ایران مساعد نباشد، اما فاصله زیادی نیز با شرایط آب و هوایی ایران ندارد. سواحل ترکیه در امتداد دریای اژه و مدیترانه آب و هوای خنک و سرد در زمستان دارند. آب و هوای تابستان های ترکیه تقریبا گرم و خشک است، البته قابل تحمل و به دلیل بافت شهری مناسب و جنگل و فضای سبز های ساخته شده، آب و هوا متعادل تر شده است.

نرخ بیکاری پایین و اشتغال مناسب

نرخ بیکاری پایین در ترکیه و اشتغال در کسب و کار های مختلف

نرخ بیکاری ترکیه بر اساس آمار منتشر شده از خبرگزاری دیلی صباح ترکیه، در اکتبر 2021 به 12.7 درصد رسیده است. این نرخ بیکاری، کمترین نرخ بیکاری ثبت شده برای ترکیه می باشد. در حال حاظر 27.447.000 نفر در ترکیه اشتغال داشته و 4.160.000 نفر بیکار هستند. این در حالی است که 21 درصد نرخ بیکاری برای ایران محاسبه شده است.

بالاتر بودن نسبت درآمد به هزینه ها در ترکیه نسبت به ایران

بالا بودن درآمد متوسط کار در مشاغل عادی ترکیه؛ از دیگر مزایای مهاجرت به ترکیه محسوب می شود. نسبت درامد به هزینه ها را اگر برای یک کارگر یا کارمند ساده با حقوق متوسط ماهانه در نظر بگیریم؛ در ترکیه درامد حاصل از کار علاوه بر پوشش هزینه های معقول ماهانه، درصد بیشتر درآمد را می توان پس انداز کرد. اما متاسفانه در ایران یک کارگر و کارمند معمولی با حقوق متوسط 3 تا چهار ملیون در ماه،در استان های بزرگ مانند تهران، تنها می تواند با ملاحظه، هزینه های لازمه را پوشش دهد. در ترکیه به صورت میانگین از هر 1200 لیر درامد 800 لیر آن هزینه خواهد شد (با احتساب تمام هزینه های از قبیل اجاره منزل، خوراک، پوشاک و بهداشت).

احتمال عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما؛ << ترکیه به عنوان کشور آسیایی که تنها بخش کوچکي از آن دراروپا قرار دارد، سالها است که به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است. درخواست رسمی ترکیه برای پیوستن به جامعه اروپا که بعدها به اتحادیه اروپا تغییر نام یافت، در14 آوریل 1987 ارائه شد و ترکیه از 12 دسامبر 1999 به طور رسمی به عنوان نامزد عضویت در آن شناخته و مذاکرات الحاق نیز از سوم اکتبر سال 2005 آغاز شد. >>

موقعیت تجاری و پل ارتباطی ترکیه برای آسیا و اروپا

تجارت ترکیه به واسطه پل ارتباطی آن بین آسیا و اروپا از طریق تنگه بسفر؛ انقلاب بزرگی در وضعیت تجاری، اقتصادی، فرهنگی و حتی گردشگری ترکیه به وجود آورد. رونق تجاری و اقتصادی ترکیه قطعا وضعیت کسب و کار و اشتغال ترکیه را بهبود و مهاجرت افراد دیگر کشور ها به سمت ترکیه از طریق کار (مهاجرت کاری به ترکیه) را افزایش می دهد، ایران نیز از این فرایند مستثنا نبوده و تعداد بالایی از مهاجران ایرانی، ترکیه را برای کار و زندگی انتخاب می کنند.
بیشتر بخوانید: حقوق اتباع خارجی در ترکیه

مراحل دریافت اقامت ترکیه از طریق کار

 • درخواست کار باید به صورت آنلاین از سوی کارمند و کارفرما به وزارت کار و امور اجتماعی این کشور ارسال شود و مدارک لازم نیز ارائه شود.
 • پس از این که از ارسال آنلاین درخواست مدت 6 روز گذشت تمامی مدارک باید به وزارت کار و امور اجتماعی ارائه شود.
 • مدارک ارائه شده و درخواست اجازه کار ارسال شده مورد بررسی وزارت کار و امنیت اجتماعی قرار خواهد گرفت.
 • نتیجه درخواست مجوز کاری ممکن است به صورت آنلاین و یا نوشته شده به اطلاع شما رسانده شود.
 • اتباع خارجی باید حدود 30 روز پس از دریافت مجوز کاری، درخواست خود مبنی بر اجازه اقامت اهداف کاری را ارسال کنند.

مدارکی که کارفرما نسبت به ارسال آن ها به منظور اقامت کاری ترکیه باید اقدام نماید شامل موارد زیر هستند:

 • اسکن و ارسال فرم درخواست اجازه کار به وزارت کار و امور اجتماعی این کشور در زمان ارائه درخواست
 • فرم صورت حساب و صورت سود و زیان شرکت مورد نظر در سال گذشته باید به تائید مقامات مالی ترکیه برسد.

مدارک مورد نیاز اقامت ترکیه از طریق کار 

 • در صورتی که تحصیلات عالیه خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده اید باید معدل آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهید.
 • در صورت نیاز باید یک نسخه از مدرک فارغ التحصیلی خود را برای وزارت خانه ترجمه ارسال شود و صحت مدارک تحصیلی با مدرک فوق التحصیلی مورد تائید قرار گیرد.
 • نسخه های قرارداد کاری باید برای شرکت های گردشگری این کشور به زبان های اصلی و ترکی ارسال شوند، همواره باید یک توصیه نامه با زبان ترکی نیز همراه نسخه های قرارداد کاری ارائه شود.
 • اتباع خارجی که به کار در بخش خدمات آموزشی تحت نظر وزارت آموزش و پرورش ترکیه علاقه دارند باید از وزارتخانه مربوطه گواهینامه مهارت دریافت کنند.
 • ارائه 4 قطعه عکس 3*4 تمام رخ رنگی
 • اصل گذرنامه
 • ارائه کپی از تمامی صفحات گذرنامه
 • کپی و اصل مجوز کار که توسط وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه صادر شده است را نیز باید ارائه دهند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار در ترکیه

 • اصل مدارک هویتی و پاسپورت متقاضی کار
 • نامه قرارداد امضا شده توسط کارفرما
 • 4 قطعه عکس پرسنلی
 • مدرک تحصیلی متقاضی در دو مقطع گذشته
 • ارائه برگه عدم سوء پیشینه
 • پرینت حساب بانکی در ترکیه
 • نامه درخواست برای اجازه کار 
 • رزومه تحصیلی و کاری متقاضی
 • ارائه مدارک ازدواج در صورت متاهل بودن متقاضی
شرایط و مدارک مورد نیاز برای اقامت های کاری

تمامی مدارک ذکر شده در این بخش باید توسط متقاضی اسکن شده و در زمان ثبت درخواست به صورت آنلاین ارسال شوند.

بازار کار ترکیه و موقعیت های شغلی

بازار کار ترکیه

مجوز کار در کشور ترکیه از طریق ارائه مدارک فوق به وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه دریافت خواهد شد و برای دریافت اقامت ترکیه پس از آن می توان اقدامات لازم را انجام داد.
کسب و کار ترکیه وضعیت مطلوب و نه عالی دارد، البته دلیل این که اشتغال ترکیه در وضعیت عالی نیست؛ آشفتگی های سیاسی در سال های 1398 و 1399 بوده است. البته هم اکنون نیز ایرانی ها به دلیل موقعیت، فاصله و فرهنگ مشابه با ترکیه،  پیشرفت و رشد اقتصادی مطلوب ترکیه و همچنین کاریابی آسان در ترکیه، می توانند برای کار به ترکیه مهاجرت کنند و یا برای مدتی اقامت ترکیه را اخذ نمایند. از مزایای کار در ترکیه؛ ارزش مزد به لیر ترکیه است که ارزش آن از ریال بیشتر بوده و همچنین به دلیل تناسب آن با مخارج، می توانید میزان قابل توجهی از آن را پس انداز کنید و اما از مضرات آن؛ محدودیت هایی است که در برخی مشاغل مانند مشاغل حقوقی و درمانی برای خارجیان وجود دارد.

دریافت مجوز و اجازه کار باید توسط کارفرمایی که می خواهد شما را استخدام کند، انجام شود. البته ثبت درخواست و آپلود مدارک مورد نیاز را خود شما نیز می توانید انجام دهید. شما جهت کسب اجازه کار، باید به وبسایت www.turkiye.gov.tr مراجعه کرده و مدارک درخواستی در این سایت را بارگذاری کنید. سپس کارفرمای شما باید از طریق پستی یا حضوری درخواست را به وزارکت کار منتقل کرده و پس از مدتی، پاسخ نهایی را برای شخص متقاضی مجوز کار می فرستند. حال اگر از خارج ترکیه درخواست داده اید؛ می توانید از مراکز نمایندگی ترکیه درخواست خود را پیگیری کنید (البته ایران به جز سفارت خانه ها، از دفاتر نمایندگی محروم است). اما در صورتی که 6 ماه اقامت ترکیه داشته باشید، می توانند به صورت مستقیم و بدون دردسربه وزارت کار و امور اجتماعی رفته و درخواست مجوز کار خود را ثبت نمایند.

انواع ویزای کاری در ترکیه:

 • ویزای کار موقت: هنگام شروع کار در ترکیه برای بار اول
 • ویزای کار مستقل: مخصوص افرادی که بعد از گذشت 5 سال کاری؛ می خواهند کسب و کار خود را راه اندازی کنند.
 • ویزای کار دائم: برای افرادی با سابقه کاری بالای 8 سال
 • ویزای کارت فیروزه ای: مناسب افرادی که ویزا و مجوز کار دائم را کسب کرده و سابقه و مهارت خاصی در حرفه خود دارند و می توانند بر اقتصاد ترکیه تاثیر مثبت بگذارند.
 • ویزای کار ویژه: مخصوص افراد خبره با تحصیلات بالا، سرمایه گذاران در علم و فناوری، افراد اصیل و دارای اجداد ترک و همچنین افرادی است که با فرد ترکیه ای ازدواج کرده اند.
 • ویزای کار ویژه موقت: این ویزای کاری مخصوص به ورزشکاران، فیلمسازان و هنرمندان است، که برای کوتاه مدت جهت شرکت در مسابقه، ساخت فیلم و یا ارائه ی آثار هنری نیاز به ویزای کاری دارند. 

ادامه مطلب: بازار کار ترکیه

روند شروع کار و اشتغال در ترکیه

راه اندازی کار در ترکیه

شروع کسب و کار، به صورت مستقیم بر آینده و سرنوشت شما تاثیر می گذارد، در نتیجه اهمیت و نقش آن در زندگی را کاملا جدی بگیرید. برخی ایرانیان و دیگر همسایگان ترکیه و حتی کشور های توسعه یافته، برای برپایی کسب و کار خود، ترکیه را هدف سرمایه گزاری قرار می دهند. به دلیل شرایط مساعد اقتصادی و پتانسیل عالی ترکیه در بازدهی سرمایه و حقوق و مزایای عالی مشاغل مختلف، راه اندازی کسب و کار در آنجا درآمد قابل قبولی خواهد داشت. از جمله کسب و کار های پر درآمد و مناسب در ترکیه؛ راه اندازی شرکت، کار در ادارات دولتی، بیمه ای و بانکی، بنگاه، رستوران، کافه، هتل، خرید و فروش املاک، مغازه داری و … می باشد. فقط قبل از شروع کسب و کار باید بازاریابی مناسبی انجام دهید و میزان سود و زیان هر فعالیت را متناسب با قوانین و مجوز های کاری آن بسنجید تا بتوانید در مسیر درست قرار گرفته و آینده ی شغلی خود را تضمین کنید.

برخی مشاغل که محدودیت های خاصی بر آنها وضع شده و شروع مسیر شغلی در آنها با پیچیدگی های خاصی مواجه است، شامل؛

 • مراقبت های پزشکی
 • دامپزشکی
 • داروسازی
 • مدیریت بیمارستان
 • وکالت
 • تاسیس دفاتر اسناد رسمی
 • محافظ امنیتی
 • ماهیگیری
 • نماینده گمرک
 • راهنمای گردشگری


در ترکیه، فعالیتهای زیادی نیز وجود دارد که محدودیت شدیدی بر آنها حاکم نیست، اما نیاز به صلاحیت حرفه ای دارند. مانند بسیاری از فعالیتها از جمله:

 • مشاور املاک
 • آرایشگاه
 • دستیار داروساز
 • خیاط
 • سالن زیبای

ادامه مطلب: راه اندازی کسب و کار در ترکیه

تمدید مجوز کار در ترکیه

تمدید اقامت کاری ترکیه

در مرحله نخست مجوز کار کشور ترکیه برای یک سال صادر خواهد شد. سپس در صورت تمایل به ادامه کار در این کشور باید حدود 2 ماه و نیم قبل از تاریخ انقضا مجوز کاری نسبت به تمدید آن اقدام کرد. در صورتی که پس از اتمام اعتبار موقت یکساله مجوز کاری اقدام کنید، اعتبار دوساله برای شما صادر خواهد شد. پس از به پایان رسیدن 2 سال دوم می توان برای تمدید مجوز کار دوباره درخواست داد، این مجوز برای مدت زمان 3 سال اعتبار خواهد داشت.

مدارکی که برای تمدید اقامت کاری مورد نیاز است:

 • فرم راندو تکمیل شده در اقامت قبلب
 • کپی پاسپورت به همراه اصل آن
 • 4 قطعه عکس تمام رخ پاسپورتی
 • برگه نفوس
 • کارت اقامت قبلی
 • افرادی که زیر 18 سال هستند، اجازه نامه والدین را داشته باشند
 • اطلاعات شناسنامه به ترکی
 • بیمه درمانی برای سنین بالای 18 سال
 • رسید پرداخت هزینه های اداره مهاجرت
 • رسید پرداخت هزینه های اخذ کارت اقامت
 • تاییدیه تجدید دوره کاری از سازمان یا اداره مربوطه و امضا شده توسط کارفرما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *