اخبار, اقتصاد ترکیه, خدمات درمانی در ترکیه, راهنمای ترکیه, کاریابی در ترکیه, مراکز خرید آنتالیا

حقوق اتباع خارجی در ترکیه؛ حقوق اجتماعی، حقوق پرداختی و بیمه

در رابطه با اقامت ترکیه و مهاجرت به ترکیه به صورت کامل مطالبی را ارائه داده ایم؛ اما سوال کاربرانی که به ترکیه می روند، در رابطه حقوق اجتماعی آنها می باشد. آیا حقوق یک فرد خارجی در ترکیه با دیگر شهروندان ترکیه برابر است؟ آیا امنیت شغلی و درآمدی خواهید داشت؟ در این مقاله می خواهی حقوق اتباع خارجی در ترکیه را بررسی کنیم و ابهامات پیش آمده در این رابطه را رفع نماییم.


حقوق اتباع خارجی در ترکیه به لحاظ امنیتی و بیمه تامین اجتماعی

حقوق اتباع خارجی در ترکیه به لحاظ امنیتی

 به لحاظ امنیتتی ترکیه تبعیضی بین اتباع خارجی و شهروندان ترکیه قائل نمی شود. مسائل امنیت جانی، بیمه های اجتماعی و بیمه های درمانی در ترکیه برای تمام افراد ترکیه ای و دیگر اتباع خارجی یکسان است و شما می توانید به صورت کامل از این خدمات بهره مند شوید.
بیمه تامین اجتماعی بر اساس توافق نامه طرفین بین ایران و ترکیه مبنی بر این که شهروندان ترکیه ای در ایران حق استفاده از بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند و در مقابل شهروندان ایرانی در ترکیه نیز حق استفاده از بیمه تامین اجتماعی را داشته باشند امضا شده است. در نتیجه چنانچه در ترکیه اقامت یابید می توانید از حقوق تامین اجتماعی استفاده نمایید.


حقوق اتباع خارجی در ترکیه در رابطه با بیمه سلامت

بیمه سلامت از محبوب ترین بیمه ترکیه و دیگر کشور های جهان، نیز برای شهروندان ایرانی در ترکیه از دیگر حقوقی است که ترکیه برای شهروندان ایرانی مجاز قرار داده است و شما می توانید با مراجعه به مراکز تامین اجتماعی در هر شهر ترکیه، بیمه سلامت دریافت نمایید. البته برخی قوانین در رابطه با بیمه سلامت اتباع خارجی در ترکیه وضع شده است که شامل دو مورد است:

  1. در ترکیه بیش از یک سال اقامت داشته باشید.
  2. در خارج از ترکیه بیمه سلامت نباشید.

شما دریافت بیمه سلامت می توانید بستگان درجه یک خود را بیمه نمایید. البته پوشش بیمه برای این افراد تحت 3 قانون می باشد:

  1. فرزندان باید مجرد و تحت پوشش شما باشند
  2. پدر و مادر در صوتی تحت پوشش بیمه شما قرار می گیرند که امرار معاششان بر عهده شما باشد.
  3. همسر شما در هر صورت تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.


حقوق اتباع خارجی در اشتغال و بیمه بیکاری

حقوق اتباع خارجی در اشتغال، حقوق پایه و بیمه بیکاری

 تنها تفاوت اشتغال اتباع خارجی در ترکیه نسبت به شهروندان ترکیه ای، تفاوت در حق بیمه می باشد. اتباع خارجی باید بیمه بیشتری بپردازند که البته پرداخت آن به عهده کارفرما می باشد. در رابطه با دیگر جنبه های کاری از جمله ساعات کاری و اضافه کاری، عقد قرار داد و فسخ آن و حقوق پرداختی تفاوتی با شهروندان ترکیه ای ندارند.
در رابطه با بیمه بیکاری، در صورتی که در ترکیه اشتغال داشته باشید و برای شما بیمه پرداخت شده باشد، می توانید مانند شهروندان ترکیه ای از تمامی مزایای بیمه بیکاری استفاده نمایید.
البته به نظر می رسد به دلیل پرداخت بیمه کمتر و یا تعصب برخی کارفرماها نصبت به اشتغال همشهری های خود، در برخی مواقع اولویت اشتغال با شهروندان ترکیه ای می باشد.
در رابطه با حقوق و قوانین بازنشستگی در ترکیه باید گفت شهروندان خارجی در ترکیه می توانند پس از تکمیل دوره اشتغال خود از حقوق بازنشستگی نیز بهره مند شوند و محدودیتی در این زمینه وضع نشده است. سن بازنشستگی برای اتباع خارجی و شهروندان ترکیه برای زنان 58 و برای مردان 60 سال می باشد.


حقوق و درامد اتباع خارجی مشغول به کار در ترکیه

پرداخت دستمزد و حقوق در ترکیه به صورت مستقیم از طریق دولت تعیین نمی شود اما به صورت غیر مستقیم نظارت و کنترل خواهد شد. مانند ایران در ترکیه نیز حداقل حقوقی از طرف دولت تعییین می شود و هر فردی که در ترکیه مشغول به کار شود باید حداقل دستمزد را از کارقرما دریافت نماید.
البته برای برخی مشاغل حداقل دستمزد تعیین شده متفاوت می باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

  1. نظافت، پرستاری و خدمات آژانس های گردشگری=حداقل دستمزد
  2. کارشناسان مدیریت فروش و فروشندگان: 1.5 برابر حداقل دستمزد
  3. مشاغل تخصصی مانند پزشکی و دبیری: 3 برابر حداقل دستمزد
  4. مهندسان و مدیران بخش های تخصصی: 4 برابر حداقل دستمزد
  5. معماران، مهندسان و خلبان های ارشد: 6.5 برابر حداقل دستمزد

حقوق پایه در ترکیه حدود 3000 لیر در ماه می باشد و فراموش نکنید که این حقوق پرداختی برای اتباع خارجی و شهروندان ترکیه برابر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *